Jak vybrat dárek pro fotografa

Máte doma nadšeného fotografa a nevíte, čím mu na Vánoce udělat radost? Nevyznáte se v té spoustě různých krabiček, sklíček, blikátek a stojánků? Mám pro vás pár tipů, jak se lépe orientovat při výběru vhodného dárku, ikdyž jste naprostý laik.

Úplný začátečník

Pro úplného začátečníka je vhodné pořídit jakýkoliv nejlevnější model digitální zrcadlovky zavedených značek (Canon, Nikon apod.). Pokud ještě fotit neumí (ale baví ho to nebo by chtěl fotit) absolutně nemá smysl kupovat něco dražšího. Rady “zkušenějších” kamarádů prosím nechte stranou. Myslí to dobře, ale pro začátečníka je pokročilejší model zrcadlovky zcela zbytečný. Jakmile se naučí fotit (což bude jistě nějakou dobu trvat), přechod na vyšší model nebo jinou značku bude jistě přínosem.

Co tedy koupit?

  • Základní model zrcadlovky jakékoliv značky. Canon nebo Nikon má nejširší příslušenství, proto některá z těchto značek bude asi ideální volbou.
  • Setový objektiv. K zrcadlovce je potřeba mít objektiv, proto se kupuje základní (setový) objektiv v sadě s tělem fotoaparátu. Ideální rozsah zoomu je 18-105mm, ev. 18-135mm.
    Pozn. 18-55m bývá nabízen v sadě nejčastěji, ale z praktického hlediska je delší zoom do začátku ideální.
  • Paměťovou kartu. Každý digitální fotoaparát potřebuje paměťovou kartu – většinou typ SD. Proto nezapomeňte k fotoaparátu nebo samostatně přikoupit kvalitní paměťovou kartu (SanDisk, Kingston) s dostatečnou rychlostí zápisu (Class10 – malá desítka v kolečku) a kapacitou (alespoň 16 GB). Vyvarujte se prosím řešení MicroSD s adaptérem. Zápis na tuto kartu je poměrně pomalý a může při focení omezovat.
  • Čistící sadu. Ač se to může zdát jako banalita, alespoň objektiv je potřeba čistit, a to nelze dělat papírovým kapesníkem, rukávem nebo tričkem. Základní čistící sada za pár korun jistě přijde vhod.
  • Dárkový poukaz na kurz Základy fotografování nebo Nedělní fotoškola. Fotit se zrcadlovkou v automatickém režimu lze, ale mnohem lepší je naučit se ji pořádně ovládat a využívat všechny její funkce. Což může být v začátcích “trochu” problematické. Kvalitní kurz dá mnohem více než sáhodlouhé samostudium. Proto je ideální k fotoaparátu přibalit Dárkový poukaz na některý ze základních fotografických kurzů (Základy fotografování, Nedělní fotoškola).
  • Zoner Photo Studio. (pouze pro Windows) Prohlížeč Windows nebo “nějaká” řešení zdarma nejsou pro práci s fotkami v počítači úplně ideální. Do začátku se jistě bude hodit “software na všechno”. Zoner Photo Studio je ideální software pro začínajícího nebo mírně pokročilého fotografa.

Mírně pokročilý

Jakmile přijde řeč na focení, laik pomalu ztrácí přehled o tom, o čem vlastně dotyčný mluví, protože mírně pokročilý fotograf rád používá různé odborné výrazy, termíny a označení. Zachovejte chladnou hlavu. Zkuste si uvědomit, co fotí nejčastěji nebo nejraději. Podle zaměření také vybírejte dárek.

Co tedy koupit?

  • Levný objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností. Většina fotografu jakmile zvládne pracovat s manuálními fotografickými režimy, začíná objevovat kouzlo objektivů bez zoomu – objektivů s pevnou ohniskovou vzdáleností (35mm, 50mm, 85mm, 100mm atd.). Díky nim mají fotografie nejen lepší kvalitu, ale také trochu jiný vzhled. Dá se s nimi totiž poměrně efektivně rozostřit pozadí. Díky tomu vypadají fotky “profesionálně”. Pokud víte, že ten, koho chcete obdarovat, rád nebo často fotí lidi, detaily apod., objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností je ideální volba.
  • Stativ.Stativ je vhodná pomůcka pro fotografa pokud často fotí krajinu, architekturu, interiéry, ev. makro apod. Při špatném osvětlení nebo v horších světelných podmínkách je nutné mít fotoaparát na stativu, aby nebyly fotky neostré nebo rozmazané. Stativ se vybírá podle velikosti a váhy fotoaparátu nebo zaměření. Nicméně do začátku většinou stačí nějaký menší lehčí hliníkový v ceně kolem 1000 – 2000 Kč. Zde značka příliš nehraje roli. Kvalitnější stativy jsou dražší, ale udrží větší a těžší fotoaparát s objektivem. Jsou však také větší a těžší, což například pro něžné pohlaví může být problém. Pokud se přece jenom rozhodnete pro kvalitní stativ, se značkou Manfrotto jistě neuděláte chybu.
  • Polarizační filtr – (označuje se C-PL). Hodí se téměř pro každou příležitost při focení venku. Ať už fotíte na horách nebo někde na dovolené, díky polarizačnímu filtru budou mít fotky sytější barvy, nebe nebude tak světlé (modrá obloha bude hezčí), lesklé předměty se nebudou tak lesknout (redukuje odlesky z vodní plochy, odrazy z lesklých ploch atd). Pozor: Při koupi filtru je nutné znát průměr objektivu, abyste koupili správnou velikost. Pokud znáte typ objektivu, najdete tuto informaci v každém eshopu nebo vám poradí přímo v prodejně. Kupujte také pouze značkové filtry: Marumi, Heliopan, HOYA, B+W.
  • Externí blesk. Většina amatérských a poloprofesionálních zrcadlovek má vestavěný blesk. Jeho použití nebo smysluplné využití je poměrně problematické. Pro focení v místnosti nebo venku je lepší volbou externí blesk, který je silnější a má mnoho dalších výhod. Zorientovat se v nabídce blesků je poměrně těžké i pro zkušenějšího uživatele, proto se to pokusím co nejvíce zjednodušit. Základní, nejjednodušší a nejlevnější je univerzální manuální externí blesk. Například u blesku YN 560IV je jedno, jestli máte Canon nebo Nikon. Je to nejlevnější alternativa externího blesku a jeho výkon (síla záblesku) se nastavuje ručně přímo na blesku. O něco dražší blesky mají režim TTL nebo E-TTL, což znamená, že výkon blesku si řídí fotoaparát sám. Tudíž pokud jej nasadíte, nemusíte se prakticky o nic starat – blesk blýská sám odpovídající intenzitou. Pozor: U modelů s tímto režimem již musíte rozlišovat, zda jsou určeny pro Canon, Nikon atd. Ty nejdražší modely mají ještě další funkce, z nichž nejzajímavější je režim HSS. Prakticky to znamená, že blesk půjde bez problémů používat venku při focení na slunci, tzn. při focení za velkého množství okolního světla (neplatí pro nižší modely zrcadlovek Nikon – nepodporují tuto funkci).
    Máte-li dostatečný rozpočet, originální blesky (Canon, http://nikon.heureka.cz/blesky/) jsou těmito funkcemi již vybaveny a v podstatě jejich koupě je tzv. sázka na jistotu.
    Pozn.: Externí blesky používají většinou 4ks tužkových baterií typu AA. Jednorázové baterie se jistě dají použít, ale mnohem lepší je mít k blesku nabíjecí baterie. Z vlastní zkušenosti mohu jen doporučit nabíjecí baterie Panasonic Eneloop + nějakou nabíječku.
  • Brašna nebo fotobatoh. Brašny přes rameno se hodí na menší výbavu a na občasné nošení. Pro pohodlnější cestování s fotoaparátem, zvláště pokud již dotyčný má více objektivů nebo příslušenství, je lepší volbou fotobatoh. Značek i rozměrů je na trhu celá řada. Vybírejte tedy spíše podle ceny a velikosti. Vhodné však je, aby měl batoh také pláštěnku. Když prší, jednoduše ji vytáhnete z postranní kapsy batohu a uchováte fototechniku v suchu. Osobně mám raději batohy s odvětranými zády, aby se mi v létě nebo chození po horách batoh nepřilepil na záda.
  • Externí disk. Zálohovat, zálohovat, zálohovat!!! Žádný fotograf nechce přijít o své fotky, proto je dobré, mít je alespoň na dvou místech. To znamená, že pokud zkolabuje počítač, záloha fotek na externím disku se jistě bude hodit. Pro hodně aktivního fotografa nebude problém za rok nafotit i 1TB dat. Mírně pokročilému fotografovi bude kapacita 1TB stačit na několik sezón. Již několik let bez sebemenšího problému používám externí disky Western Digital, takže z mého pohledu je to sázka na jistotu. Ale jsou samozřejmě i levnější alternativy.
  • Individuální kurz nebo workshop. Kdo zvládl základy práce se zrcadlovkou a nějakou dobu fotí, již má většinou jasno v tom, co jej baví fotit a rád by se posouval dále v určitém konkrétním směru nebo fotografickém tématu. Individuální kurz může být řešením, jak se bez zbytečných pokusů a omylů rychle a jednoduše naučit to, co opravdu potřebuje znát.

Pokročilý

Pokročilému fotografovi vybrat nějaký foto dárek už je velmi těžké. Sám nejlépe ví, co je dobré a co ne. Má načteno spoustu článků a recenzí, ev. zúčastnil se kurzů nebo workshopů. Pokročilý fotograf již také má kokrétní představu o tom, co by chtěl nebo co by potřeboval a jaké to musí mít parametry. Zde uděláte chybu velmi snadno.

Co tedy koupit?

  • Kvalitní monitor. Pokročilejší uživatel většinou fotky zpracovává v nějakém programu. Aby zobrazení barev, odstínů černé apod. bylo co nejvěrnější, je k tomu potřeba alespoň dobrý display. Monitory s technologii TN nejsou pro tuto práci příliš vhodné. Mnohem lepší zobrazovací potenciál mají monitory s technologií IPS. Při výběru monitoru tedy hledejte v kategorii určené pro fotografy nebo grafiky. Co se ceny týče, dá se u kvalitního displaye dostat i pod hranici 10000 Kč. Máte-li dostatečný rozpočet, nad monitorem EIZO jistě zaplesá srdce každého fotografa.
  • Notebook s kvalitním (IPS) displayem. U notebooku je situace trošku problematická v tom, že ještě donedávna výrobci nebyli příliš ochotní používat kvalitní displaye. Dnes je situace o malinko lepší. Notebook s IPS displayem se dá pořídit již kolem 20000 Kč. Kdo často cestuje je to rozumná alternativa, ale ve srovnání s kvalitním stolním monitorem jakýkoliv display na notebooku příliš neobstojí.
  • Poukaz na fotoknihu. Pokročilejší fotografové již většinou mají spoustu nafocených fotek, z nichž většina leží bezpečně uchována na pevném disku počítače. Určitě uvítají možnost vytvořit si vlastní tištěné portfolio. Dárkový poukaz na tisk obrazu nebo knihy jistě potěší.
  • Pevný objektiv Sigma z řady ART. ARTové Sigmy jsou poměrně žádané objektivy, protože za rozumný peníz většinou poskytnou dostatečnou kvalitu. Z jejich nabídky by si vybral nejeden profesionál. Zkuste potěšit fotografickou dušičku pokročilého fotografa některým z těchto objektivů.
Tipy na dárky do 1000 Kč
Název (odkaz) Poznámka
Čistící sada Kromě balónku, štětečku a hadříku nezapomeňte také na čistící roztok.
Paměťová karta Většina digitálních zrcadlovek používá karty typu SD. Vyjímečně se setkáte s typem CF – používají zejména profesionální řady zrcadlovek.
Foto brašna V této cenové kategorii na značce příliš nesejde. Hledejte spíše poměr cena vs. úložné místo.
Dálkový ovladač Taková “prkotina” a jak usnadní focení společných fotek.
Nabíjecí baterie Nejčastěji je jich potřeba do externích blesků. Výhodou těchto baterií je, že dlouho od nabití drží kapacitu.
Nabíječka na baterie Výhodné je koupit set baterií s nabíječkou.
Čtečka paměťových karet Pro stolní počítače se hodí rychlá čtečka paměťových karet. Hledete s koncovkou USB3.
Dárkový poukaz na tisk Fotka se stává fotkou až po vytištění. Do té doby je to pouze digitální obrázek.
Hrnek ve tvaru objektivu Každý správný fotograf musí mít také hrnek ve tvaru objektivu.
Tipy na dárky do 2000 Kč
Název (odkaz) Poznámka
Poukaz na kurz Kvalitní fotokurz ušetří spoustu času, námahy a nezdarů. Pro začátečníky je dvoudenní kurz Základy fotografování ideální. Pro mírně pokročilé třeba nějaký workshopnebo individuální kurz.
Stativ Na focení krajiny, noční snímky, výlety do přírody apod. je stativ velmi vhodná pomůcka.
Kvalitní UV filtr Slouží jako ochrana přední čočky objektivu. Abyste vybrali správný rozměr, je třeba znát průměr objektivu.
Polarizační filtr Nepostradatelná pomůcka každého fotografa. Opět musíte znát průměr objektivu.
Externí disk Ideální věc pro zálohování nebo přenášení fotek.
Kabelová spoušť Kdo fotí často krajinu ocení kvalitní drátěnou spoušť s časovačem. Pozor: Musíte znát typ fotoaparátu, aby měla správný konektor pro připojení k fotoaparátu.
Zoner Jeden software na všechno. Je český, přehledný, intuitivní a ocení jej jak začátečník, tak i mírně pokročilý.
Tipy na dárky do 5000 Kč
Název (odkaz) Poznámka
Univerzální blesk Bude se hodit téměř každému fotografovi, který ještě nemá blesk. Na Canonu nebo Nikonu bude bez problémů fungovat. Ale například u SONY je potřeba použít redukci.
Kvalitnější stativ Kvalitnější, resp. bytelnější stativy udrží větší a těžší objektivy, jsou stabilnější a variabilnější. Nicméně jsou také větší a těžší.
Pevný 50mm objektiv Startovací objektiv do světa fotek s rozmazaným pozadím pro zrcadlovky Canon.
Adobe Lightroom Dříve nebo později každý pokročilejší fotograf přejde na výkonnější software. Adobe Lightroom je jeden z nejpopulárnějších programů na úpravu fotek mezi fotografy.
Tipy na dárky do 10000 Kč
Název (odkaz) Poznámka
Širokáč na Canon Skvělý objektiv na focení krajiny pro amatérské a poloprofesionální zrcadlovky Canon.
Pevná 35 na Nikon Ideální objektiv na “domácí cvakání” při špatném osvětlení (bez blesku).
Pevná 50 na Nikon Výborný objektiv za rozumnou cenu na focení dětí, psů i nějaký ten portrét.
Profi blesk na Canon Čínská alternativa blesku s profesionálními funkcemi.
Profi blesk na Nikon Uspokojivě nahradí originální blesk od Nikonu.
Kvalitní monitor Pro fotografa vybírejte spíše s matným displayem.
Kalibrační sonda Umožňuje nastavit správnou reprodukci barev na monitoru. Její funkce ocení spíše pokročilejší fotografové.
Kvalitní fotobatoh Dobrý fotobatoh spolehlivě ochrání techniku na cestách.

Tomáš Drozd

fotograf a lektor kurzů fotografování
lektor

Fotografování jsem se začal aktivně věnovat v roce 2001. Od roku 2008 pravidelně lektoruji kurzy fotografování pro začínající a mírně pokročilé fotografy. V roce 2012 začínám pořádat také vlastní kurzy fotografování v Ostravě – Kurzyfoceni.cz.

Jako fotograf na volné noze se věnuji převážně fotografování svateb a portrétní fotografii.

Rubriky
0 Comments
0 Pings & Trackbacks

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.