Hned na úvod bych chtěl upozornit, že toto není žádný placený PR článek. Prostřednictvím tohoto článku bych Vám rád zodpověděl jednu ze základních otázek, se kterou se na kurzech fotografování setkávám. Jaký software je vlastně pro začátečníka tou nejlepší volbou?
Koupíte-li si nový fotoaparát, zřejmě po vybalení z krabice kromě přibaleného návodu nijak nevěnujete pozornost softwaru, který vám tam výrobce přidal. Proč tam ty CDéčka jsou?
Kromě návodů, ev. ovladačů tam také najdete software pro práci s fotkami. Software je tam mimo jiné také proto, že většina dnešních fotoaparátů má možnost ukládat pořízené fotografie do tzv. surového formátu RAW. Což je formát souboru, který obsahuje všechny obrazové informace tak, jak je zaznamenal snímač. Kromě velkého objemu dat, je jeho největším problémem, že pravděpodobně nepůjde otevřít v prohlížeči obrázků Windows. Díky tomu většinou veškeré pokusy o práci s RAWy u začátečníka končí (pokud už neskončil na možnosti nastavení formátu souborů ve fotoaparátu: Kvalita obrazu – RAW – “To neznám. Ne, děkuji”).
Výhody formátu RAW jsou neoddiskutovatelné a nemíním je zde nyní rozebírat. O tom snad jindy nebo přijďte na některý z mých kurzů. Když už se rozhodnete zkusit formát RAW, zřejmě šáhnete do krabice od fotoaparátu také pro přibalený software. Po instalaci zjistíte, že program je pouze v angličtině a poslední kapkou pro definitivní zanevření na jakýkoliv další pokus o práci s formátem RAW bude nepříjemné a neintuitivní uživatelské rozhraní programu. Právě jednoduchost, přehlednost a intuitivní rozmístění prvků považuji za klíčové pro úspěch jakéhokoliv softwaru. Zde dle mého názoru výrobci fotoaparátů zásadním způsobem zaspali.
Logickým krokem každého začínajícího fotografa bude otázka: Jaký software použít na úpravu fotek?
Valnou většinu ihned napadne Adobe Photoshop. To je ale zásadní chyba! Je to něco podobného jako kdybyste si udělali čerstvě řidičák a hned chtěli jezdit s přívěsným vozíkem.
Tzn. ještě jste nezvládli vozidlo samotné a už si to děláte zbytečně složité. Adobe Photoshop je nejlepší software v oblasti grafiky s jakým jsem kdy pracoval. Za těch více než deset let co s ním pracuji, jej používám čím dál méně. Proč? Jednoduše proto, že ve Photoshopu dělám již pouze ty úpravy, které nezvládne žádný jiný program v mém PC. Většinou se jedná o pokročilé retuše, transformace objektů, práci s maskami nebo vrstvami apod. Pro někoho, kdo s Photoshopem nikdy nepracoval je poměrně těžké a hlavně zdlouhavé naučit se v něm pracovat. To co potřebuje (a na to dám svou čest i zkušenosti), je:
- naučit se hlavně zvládnout nejdříve svůj fotoaparát
- najít jednoduchý software, se kterým se mu bude dobře pracovat
“Dobře” míněnou radou od “kamaráda, který dobře fotí” by byl pravděpodobně Adobe Lightroom. Opět chyba! Podobný případ jako je popsán výše. Teď asi schytám spoustu negativních komentářů, ale nejdřív se každý začátečník potřebuje soustředit hlavně na focení. Software, který mu umožní práci s fotkami v PC musí být jednoduchý a intuitivní, protože u PC potřebuje (nebo ještě lépe sám chce) trávit co nejméně času. A přestože Adobe Lightroom patří k tomu nejlepšímu na trhu pro práci s formátem RAW (ev. JPG), pro začátečníka je opět příliš složitý. Navíc Adobe Lightroom je postaven na zcela jiném způsobu práce než Zoner. Těch argumentů proč Lightroom není vhodný pro úplného začátečníka je více, ale nechci to příliš rozpitvávat, protože jsem přesvědčen, že tím by se diskuse pod článkem zvrhla pouze na souboj argumentů.
Adobe Lightroom bych doporučil každému, kdo již alespoň chvíli fotí a potřebuje ze svých obrázků “dostat více”. Pokud máte rádi programy v češtině, u Lightroomu můžete mít trochu problém, protože čeština u tohoto programu není oficiálně podporována. Osobně s tím nemám problém, protože anglické pojmenování bývá výstižnější, ale ne každý ovládá angličtinu. Češtinu lze stáhnout zde: http://michalmetlicka.cz/lightroom_cz_main/. V případě, že byste si proces seznamování s Adobe Lightroomem rádi urychlili, určitě vás rád uvítám na mém kurzu.
Tak jaký program měl “básník” na mysli? Říká se, že ty nejlepší věci jsou zadarmo, proto by jednou z logických voleb měl být Google Picasa nebo GIMP, ale není to tak. Jediný program, který mohu každému začátečníku i pokročilému fotografovi doporučit je Zoner Photo Studio Professional.
Proč Zoner Photo Studio?
Pro začátečníka, který potřebuje:
- organizovat fotky (spravovat složky s náhledy)
- filtrovat fotky (účinně a rychle vyhledávat)
- někde na webu publikovat (Zonerama, Facebook)
- mít program, kterému rozumí (je intuitivní, je v češtině)
- potřebuje přidat text do obrázku
- upravit raw
- zmenšit, oříznout obrázek nebo prostě “nějak” pracovat s fotkou v PC
je Zoner Photo Studio Professional prostě ideální volba. A “za ty prachy” (1.499 Kč nebo v akci i méně) z mého pohledu nic lepšího neseženete.
Proč ne jiné programy?
- Předplatíte-li si Adobe Cloud pro fotografy, v balíku programů ke stažení dostanete také možnost instalovat program Adobe Bridge, který je něco podobného jako průzkumník Windows na steroidech. Ale silně pochybuji, že jej budete pravidelně používat místo průzkumníka nebo prohlížeče obrázků ve Windows. Bridge, Lightroom a Photoshop jsou programy, které jistě ocení minimálně mírně pokročilí fotografové nebo někdo, rád zkouší a používá nový software.
- U Google Picasa mi hrozně vadí neustálá aktualizace a způsob řazení knihovny obrázků. Musím říct, že hlavně z tohoto důvodu mně velmi rychle omrzel.
- IrfanView nemá cenu ani příliš rozebírat. Ale pokud razíte heslo, že v jednoduchosti (každým coulem) je síla, tak proč ne.
- Používáte-li z historického hlediska nebo po instalaci nějakého dema z časopisu Computer program ACDSee, předpokládám, že po instalaci Zoneru Photo Studia už jej asi neotevřete.
Proč Zoner Photo Studio používám já?
Pro mně nejdůležitější důvod je ten, že potřebuji univerzální, jednoduchý a rychlý program, který nahradí průzkumníka ve Windows. Dále operace, které je třeba dělat hromadně umí ZPS také skvěle. Algoritmus zmenšování obrázků je nejlepší s jakým jsem se setkal a mnoho a mnoho dalšího. Přestože RAWy upravuji v Adobe Lightroomu, Zoner Photo Studio díky poměrně propracovanému modulu pro úpravu RAWů rovněž tuto úpravu zvládá velmi dobře.
Pro jablíčkáře snad jen doplním, že zajímavý software, se kterým jsem se setkal je darktable. Nic bližšího vám o něm ale nepovím, protože nakousnuté jablko mně zatím nijak neoslovilo. Pokud software neznáte, vyzkoušejte a třeba napište vaši zkušenost do komentářů pod článkem nebo na Facebook.
Přeji vám dobré světlo, kalibrovaný monitor a odolný karpální tunel.
Tomáš Drozd, fotograf a lektor kurzů fotografování
Fotografování se aktivně věnuji od roku 2001. V roce 2008 vedu první kurzy fotografování pro začínající a mírně pokročilé fotografy a v roce 2012 zakládám – Kurzyfocení.cz (www.kurzyfoceni.cz) v Ostravě.